Siostry Nazaretanki zachęcają do modlitwy różańcowej i rozpoczęcia Nowenny Pompejańskiej, czyli 54 dni z różańcem – od 24 maja do 16 lipca o napełnienie Duchem Świętym i Jego darami małżeństw i rodzin, zwłaszcza tych omadlanych w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni – Kolonii.
W naszej kaplicy modlitwa różańcowa Nowenny Pompejańskiej będzie odbywać się codziennie o godzinach: 6:00 – tajemnice radosne, 12:00 – tajemnice bolesne, 20:30 – tajemnice chwalebne.
Nowenna rozpoczyna się 24 maja, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, a zakończy się 16 lipca, czyli wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zwanej popularnie MB Szkaplerzną. To dodatkowa zachęta do ofiarowania trzech części różańca świętego.
Nowenna pompejańska zwana jest również nowenną nie do odparcia, ponieważ Matka Boża dała obietnicę, że każdy, kto odmówi przez 54 dni różaniec modląc się o konkretną łaskę, ten ją otrzyma.Objawienie Matki Bożej z tą obietnicą zostało opisane przez bł. Bartola Longa i możesz przeczytać je tutaj.
Poniżej instrukcje dotyczące odmawiania Nowenny Pompejańskiej ze strony https://pompejanska.rosemaria.pl/
Jak odmawiać nowennę pompejańską?
To proste! Przez 54 dni odmawiamy codziennie 15 tajemnic różańca modląc się w jednej intencji oraz dodając do „standardowych” modlitw różańca kilka krótkich modlitw początkowych i końcowych.
Aby się nie pogubić, warto zaznaczyć sobie w kalendarzu dni rozpoczęcia i zakończenia nowenny wraz z dniami przejścia części błagalnej (pierwsze 27 dni) w dziękczynną (drugie 27 dni).
Instrukcja nowenny pompejańskiej
Poniżej przedstawiamy krótkie instrukcje różańca i nowenny pompejańskiej.
1. Różaniec – czym jest i jak się na nim modlić? – Niezbędne podstawy
Nowenna pompejańska opiera się na różańcu.
Każdy widział różaniec, lecz nie każdy umie się nim posługiwać. Zatem przypomnijmy, czym jest modlitwa różańcowa.
- Różaniec składa się z trzech części (1. radosna, 2. bolesna i 3. chwalebna). W 2002 r. Jan Paweł II dodał 4. część światła, której nie musimy odmawiać w nowennie pompejańskiej (chociaż warto! – więcej…).
- Każda część różańca liczy 5 tajemnic – wymienione są one niżej.
- Z kolei każda tajemnica to jedna dziesiątka różańca. Tajemnice te rozważamy modląc się na danej dziesiątce.
- Tak więc policzmy: 3 części różańca x 5 tajemnic daje 15 dziesiątek do odmówienia codziennie w nowennie pompejańskiej.
Jeśli nie znasz wcale różańca i jego modlitw, to zobacz, tutaj jest wszysto wyjasnione.
2. Nowenna pompejańska krok po kroku
- Najpierw żegnamy się znakiem krzyża.
- Potem podajemy intencję i mówimy:
„Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca świętego”. - Przechodzimy do modlitw początkowych różańca:
Wierzę w Boga
Ojcze nasz
3 Zdrowaś Maryjo
Chwała Ojcu
– odmawiamy je jeden raz, na początku nowenny w danym dniu. - Następnie odmawiamy różaniec – piętnaście tajemnic (15 dziesiątek) – nie musisz wszystkich na raz, możesz rozłożyć na cały dzień.
- Po skończeniu różańca modlimy się krótką modlitwą (błagalną albo dziękczynną – zobacz niżej). Wystarczy tę modlitwę odmówić raz na dzień, na końcu różańca.
- Na samym końcu modlimy się modlitwą „Pod Twoją obronę” oraz trzy razy z ufnością i wiarą mówimy: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami!”
3. Modlitwy błagalne i dziękczynne w nowennie pompejańskiej
Modlitwy końcowe w trakcie części błagalnej – modlimy się tą modlitwą przez pierwsze 27 dni nowenny.
Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.
Modlitwy końcowe w trakcie części dziękczynnej – modlimy się tą modlitwą przez drugie 27 dni nowenny.
Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.