W sobotę, 26 października w Kaplicy Wieczystej Adoracji odbędzie się ogólnopolskie spotkanie grup modlitewnych Eucharystycznego Płomienia, a także ogólnodostępna Msza święta, którą odprawi o. Francis Kodiyan, duchowy brat śp. o. Vadakkela ze Zgromadzenia Misjonarzy Najświętszego Sakramentu z Indii.
Śp. o. Joseph Vadakkel, zmarły w 2023 roku duchowy dyrektor naszej Kaplicy Wieczystej Adoracji, zakładał w Polsce grupy modlitewne Eucharystycznego Płomienia. Ich członkowie mogą wziąć udział w spotkaniu poprzez transmisję online z Kaplicy na stronie: adoracja.pl
Ramowy program wydarzenia (może ulec korektom): godz. 14.00 – słowo o. Francisa, modlitwy charyzmatyczne; godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego; godz. 15.15 – Msza św., błogosławieństwo ogólne i indywidualne, godz. 16.00 – spotkanie z członkami grup adoracji eucharystycznej z naszej Kaplicy.
Ojciec Francis Kodiyan jest w Indiach koordynatorem krajowym Prison Ministry India (PMI), czyli katolickiego ruchu duchowego na rzecz uwolnienia, reformy i rehabilitacji więźniów. Ruch podlega komisji sprawiedliwości, pokoju i rozwoju Katolickiej Konferencji Biskupów Indii z siedzibą w Bangalore.
Początek PMI miał miejsce 8 grudnia 1981 roku w kabinie telefonicznej seminarium apostolskiego św. Tomasza w Kottayam w Kerali w Indiach, podczas gdy dwaj seminarzyści, Francis Kodiyan i Varghese Karippery, dyskutowali na temat zajęć.
– Poczuliśmy głębokie porozumienie ideologiczne, doświadczenie jednego serca i jednego umysłu, co do koncepcji, że dzisiaj najbardziej potrzebujemy bomby miłości: „Bądź bombą miłości. Niech zostanie zdetonowana. Nie po to, by zabijać, ale by leczyć złamane serca”. – wspominał o. Francis. – Uścisnęliśmy sobie dłonie i postanowiliśmy zostać przyjaciółmi. Naszą pierwszą decyzją było spędzanie każdego dnia pół godziny podczas sjesty w kaplicy Malankara na adoracji Najświętszej Eucharystii. To nas wzmocniło i zainspirowało do założenia grupy modlitewnej znanej jako Jesus Fraternity.
Seminarzyści zaczęli odwiedzać peryferie miasta Kottayam, aby dzielić się miłością Boga z ludźmi w potrzebie, takimi jak mieszkańcy slumsów, żebracy, sieroty, pacjenci onkologiczni itd. „Pewnego czwartku, gdy wracaliśmy z seminarium po wizycie w domu starców sióstr Matki Teresy, zauważyliśmy tablicę więzienia w Kottaym i chcieliśmy wejść do środka, ale nie dostaliśmy pozwolenia. Postanowiliśmy jednak za wszelką cenę odwiedzić to więzienie. W drodze powrotnej do seminarium zauważyliśmy kolejną tablicę Prison Fellowship India, była to indyjska siedziba organizacji International Prison Fellowship, założonej przez Chucka Colsona. Dzięki ich pomocy odwiedziliśmy więzienie Kottayam Sub. W wakacje letnie 1986 roku zorganizowaliśmy program kulturalny, z którym odwiedziliśmy 32 więzienia w stanie Kerala. Przygotowaliśmy się do tej pielgrzymki modlitwą i postem, a rezultat był niewiarygodny. W więzieniach miało miejsce wiele nawróceń. Otrzymaliśmy wiele doświadczeń opatrzności Bożej. Nasi biskupi i pracownicy seminarium zaakceptowali naszą posługę i zachęcali nas do niej” – pisze o. Francis.
W 1989 roku Konferencja Biskupów Katolickich Kerali uznała tę posługę i przyjęła ją w ramach komisji sprawiedliwości, pokoju i rozwoju. O. Francis otrzymał biuro i został mianowany odpowiedzialnym za posługę więzienną. W 1994 roku została ona rozszerzona na szczebel krajowy. Pierwsza krajowa konwencja katolickiej służby więziennej odbyła się w Bangalore, a o. Varghese Karippery został pierwszym koordynatorem krajowym ruchu, który przyjął świecką nazwę Prison Ministry India (PMI). Obecnie PMI ma 7000 wolontariuszy, którzy odwiedzają ponad 950 więzień w 29 stanach i 7 terytoriach związkowych Indii.