Tekst jednolity przyjęty uchwałą
Fundatora nr 01/I/2016
z dnia 12 stycznia 2016 roku
STATUT FUNDACJI
„Płomień Eucharystyczny”
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Nazwa fundacji brzmi: Fundacja „Płomień Eucharystyczny”.
- Fundacja została ustanowiona przez Księdza Proboszcza Janusza Smerdę, zwanego dalej Fundatorem, na mocy aktu ustanowienia fundacji sporządzonego w formie aktu notarialnego przez notariusza Tadeusza Stanisławka w Kancelarii Notarialnej w Radomiu, przy ul. Moniuszki 12/2, za numerem Repertorium A 852/2015 r. z dnia 10.11.2015 roku.
- Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.), przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U.89.29.154 z późn. zm.) oraz postanowień niniejszego Statutu.
§ 2
- Fundacja posiada osobowość prawną i działa na zewnątrz poprzez swoje organy.
- Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
§ 3
Siedzibą Fundacji jest miejscowość Jedlnia.
§ 4
- Ustawowy nadzór nad funkcjonowaniem Fundacji sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Nadzór wynikający z art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 21, poz. 97) pełni Fundator.
§ 5
- Fundacja prowadzi swoją działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
- W zakresie realizacji celów statutowych Fundacji zgodnie z normami prawa powszechnego i kanonicznego, działalność Fundacji może obejmować obszar poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- Fundacja posiada prawo otwierania filii oraz biur fundacyjnych w kraju i za granicą. Zarząd Fundacji uchwala właściwe regulaminy określające sposób funkcjonowania poszczególnych komórek organizacyjnych.
- Zarząd Fundacji w kontaktach z zagranicą może używać tłumaczenia nazwy Fundacji w wybranych językach obcych.
§ 6
Fundacja używa okrągłej pieczęci z napisem w otoku wewnętrznym: Fundacja „Płomień Eucharystyczny” w Jedlni.
§ 7
Fundacja ma prawo ustanowienia odznak i honorowych medali oraz prawo przyznawania ich wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, zarówno osobom fizycznym jak i prawnym, zasłużonym dla Fundacji.
Rozdział II
CEL I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI
§ 8
Fundacja została powołana w celu:
1) budowy kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu im. Św. Jana Pawła II w Jedlni, a następnie opieki nad wybudowanym obiektem sakralnym;
2) działalności charytatywnej oraz poradnictwa, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej;
3) promocji i organizacji wolontariatu;
4) troski o rodzinę, edukację i ochronę praw dziecka, w tym działalności szkoleniowo-edukacyjnej w sferze społecznej i religijnej;
5) propagowania w kraju i za granicą działalności Fundacji „Płomień Eucharystyczny”;
6) upowszechniania wiedzy o celach i działaniach Fundacji, zarówno w kraju jak i za granicą.
§ 9
Fundacja realizuje swoje cele zgodnie z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej oraz zgodnie z obowiązującym prawem, a zwłaszcza ustawą o fundacjach i niniejszym statutem.
§ 10
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
1) pozyskiwanie źródeł finansowych na budowę a następnie utrzymanie i funkcjonowanie kaplicy, o której mowa w niniejszym Statucie oraz na realizację pozostałych założeń programowych Fundacji;
2) organizowanie i finansowanie udostępniania kaplicy na potrzeby religijne, a także dbanie o promocję Fundacji, organizowanie zbiórek i kwest pieniężnych w kraju i za granicą;
3) organizowanie rekolekcji, seminariów, konferencji, festiwali, festynów, konkursów, kiermaszów i koncertów muzycznych, wystaw i wernisaży;
4) tworzenie, wydawanie i rozpowszechnianie książek oraz innych materiałów informacyjno-edukacyjnych dotyczących Fundacji lub propagujących wartości zbieżne z celami Fundacji;
5) publikowanie oraz rozpowszechnianie książek, CD, programów radiowych i telewizyjnych oraz innych materiałów promujących wartości chrześcijańskie i humanistyczne.
§ 11
Dla osiągnięcia celów statutowych Fundacja może korzystać z wsparcia osób fizycznych i prawnych.
Rozdział III
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§ 12
- Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 1100 zł. (słownie: jeden tysiąc sto złotych) przekazany przez Fundatora oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.
- Majątek Fundacji przeznaczony jest na realizację celów statutowych Fundacji, pokrycie kosztów jej działalności i bieżącego utrzymania, z zastrzeżeniem postanowień § 15 niniejszego Statutu.
- Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§ 13
1. Cały dochód Fundacji przeznaczony jest na działalność statutową.
2. Zabrania się Fundacji:
1) udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do Fundatora, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi Fundator, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
2) przekazywania ich majątku na rzecz, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3) wykorzystywania majątku na rzecz, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
4) nabywania na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów Fundacji lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
§ 14
Dochody Fundacji pochodzić mogą z:
1) darowizn, spadków, zapisów,
2) dotacji i subwencji,
3) dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
4) wynajmu majątku nieruchomego i ruchomego,
5) odsetek bankowych, odpłatnej działalności statutowej,
6) innych wpływów, w tym z funduszy europejskich.
§ 15
Dochody pochodzące z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
§ 16
- Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
§ 17
- Zarząd Fundacji może przyznać tytuł Dobroczyńcy Fundacji osobom fizycznym i prawnym, które dokonają na rzecz Fundacji darowizny lub dotacji w kwocie powyżej 1000 zł.
- Tytuł Dobroczyńcy Fundacji ma charakter osobisty.
Rozdział IV
ORGANY FUNDACJI
§ 18
- Tworzy się następujące organy Fundacji:
1) Zarząd Fundacji,
2) Rada Fundacji.
ZARZĄD FUNDACJI
§ 19
- Zarząd Fundacji, zwany również w tekście niniejszego Statutu Zarządem, liczy od 3 do 5 członków, w tym Prezesa Zarządu, i jest powoływany na czteroletnią kadencje z możliwością wielokrotnego ponownego wyboru.
- Członkiem Zarządu Fundacji może być również Fundator.
- Członek Zarządu Fundacji nie może być jednocześnie członkiem Rady Fundacji.
- Funkcji członka Zarządu Fundacji nie może pełnić osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 20
- Członków Zarządu, w tym Prezesa Zarządu, powołuje i odwołuje Rada Fundacji.
- Zarząd wybiera ze swego grona Wiceprezesa Zarządu Fundacji oraz Sekretarza Zarządu Fundacji.
§ 21
- Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu.
- W celu usprawnienia pracy Zarząd może on powołać Biuro Fundacji. Biuro jest tworzone na mocy uchwały Zarządu w celu bieżącego prowadzenia spraw Fundacji.
§ 22
Zarząd w szczególności:
1) kieruje Fundacją i reprezentuje ją na zewnątrz,
2) uchwala wieloletnie i roczne programy działania Fundacji,
3) sprawuje zarząd majątkiem Fundacji,
4) przyjmuje subwencje, dotacje, darowizny, spadki i zapisy,
5) przyznaje stypendia i nagrody Fundacji,
6) ustala regulamin Biura Fundacji,
7) tworzy i znosi inne jednostki organizacyjne Fundacji,
8) powołuje i odwołuje personel Biura Fundacji oraz osoby pełniące funkcje samodzielne i kierownicze w jednostkach organizacyjnych Fundacji,
9) zatrudnia pracowników i ustala wysokość ich wynagradzania,
10) prowadzi księgę dobroczyńców Fundacji,
11) czuwa nad całokształtem działalności Fundacji i podejmuje decyzje we wszystkich sprawach, niezastrzeżonych do kompetencji innych organów.
§ 23
1. Mandat członka Zarządu wygasa:
1) z dniem upływu kadencji pełnienia funkcji członka Zarządu,
2) z chwilą złożenia rezygnacji na ręce Rady Fundacji,
3) z chwilą odwołania z funkcji członka Zarządu przez Radę Fundacji,
4) z chwilą śmierci członka Zarządu.
2. Członek Zarządu może być odwołany z pełnienia funkcji w szczególności w następujących przypadkach:
1) niezdolności do pełnienia funkcji w pracach Zarządu na skutek wieku, choroby, bądź podjęcia innych zajęć wykluczających możliwość udziału w pracach Zarządu,
2) nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu lub naruszenia postanowień Statutu Fundacji,
3) popełnienia czynu niegodziwego, który godzi w godność członka Zarządu.
§ 24
- Członkowie Zarządu Fundacji pełnią swoje funkcje społecznie.
- W czynnościach prawnych między Fundacją a Członkiem Zarządu, Fundację reprezentuje Fundator, bądź ustanowiony przez niego pełnomocnik.
§ 25
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składają dwaj członkowie Zarządu, w tym Prezes bądź Wiceprezes.
§ 26
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy czym dla ważności uchwał wymagana jest obecność 3/5 jego członków.
- Uchwały Zarządu są protokołowane.
§ 27
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz na pół roku.
RADA FUNDACJI
§ 28
- Rada Fundacji, zwana również w tekście niniejszego Statutu Radą, liczy od 3 do 5 członków.
- Członkiem Rady Fundacji może być również Fundator.
- Członkowie Rady pełnią funkcje społecznie.
- Członkowie Rady Fundacji są powoływani przez Fundatora w formie uchwały.
- W skład Rady Fundacji mogą zostać powołane osoby zaangażowane w realizację celów statutowych Fundacji, posiadające dorobek duszpasterski lub posiadające specjalistyczną wiedzę bądź osiągnięcia w dziedzinie nauk teologicznych, nauk świeckich, sztuki, kultury, polityki i biznesu.
- Kadencja Rady Fundacji trwa 4 lata z możliwością wielokrotnego ponownego wyboru.
- Członkowie nowej kadencji winni zostać powołani w terminie do 30 dni przed końcem kadencji ustępującej Rady.
§ 29
Członkiem Rady Fundacji nie może być:
1) członek Zarządu, ani osoba pozostająca z nim w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa w linii prostej lub podległości z tytułu zatrudnienia;
2) osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 30
- Posiedzenia Rady odbywają się z udziałem członków Zarządu, co najmniej raz w roku.
- Posiedzenia Rady Fundacji zwołuje jej Przewodniczący lub Prezes Zarządu Fundacji.
- W posiedzeniach tych uczestniczy Zarząd Fundacji w celu składania wyjaśnień.
- Do udziału w posiedzeniach Rady mogą być zaproszone osoby i przedstawiciele organizacji, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
- Udział osób wymienionych w ust. 4 w posiedzeniach Rady Fundacji ma charakter doradczy.
- Posiedzenia Rady są protokołowane.
§ 31
1. Do kompetencji Rady Fundacji należy miedzy innymi:
1) nadzór nad realizacją głównych kierunków w działaniu Fundacji,
2) występowanie z wnioskami dotyczącymi Fundacji,
3) opiniowanie rocznych i wieloletnich programów działania,
4) wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Zarząd,
5) powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Fundacji,
6) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu oraz udzielanie mu absolutorium.
2. W celu wykonywania swych zadań Rada Fundacji otrzymuje od Zarządu wgląd w
dokumenty Fundacji.
§ 32
Rada Fundacji na swym pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona Przewodniczącego.
§ 33
- Uchwały Rady Fundacji zapadają zwykłą większością głosów, z tym że dla ich ważności wymagana jest obecność 2/3 członków Rady.
- Każdy członek Rady ma jeden głos.
- Jednomyślności wymaga podjęcie uchwały w sprawie odwołania Zarządu lub członka Zarządu.
Rozdział V
ZMIANA STATUTU FUNDACJI
§ 34
Zmiana statutu nie może ograniczać dotychczasowego celu Fundacji.
§ 35
- Zmiana statutu Fundacji pozostaje w wyłącznej kompetencji Fundatora.
- Zmiana statutu następuje z inicjatywy Fundatora lub na wniosek Zarządu Fundacji i dokonywana jest przez akt zmiany Statutu będący jednostronnym oświadczeniem woli Fundatora.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 36
- Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją.
- Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mógłby ulec zmianie lub ograniczeniu cel Fundacji.
- Decyzję w przedmiocie połączenia podejmuje Fundator.
§ 37
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w sytuacji wyczerpania się jej środków finansowych i majątku lub z woli Fundatora
- Decyzję w przedmiocie likwidacji Fundacji podejmuje Fundator z inicjatywy własnej lub na wniosek Zarządu Fundacji wyrażony w jednogłośnej uchwale.
- Likwidację przeprowadza likwidator ustanowiony przez Fundatora.
- O majątku Fundacji pozostającym po jej likwidacji decyduje Fundator, kierując się celami statutowymi Fundacji.
§ 38
Zarząd Fundacji składa właściwemu Ministrowi oraz Fundatorowi coroczne sprawozdanie z działalności Fundacji – do dnia 31 marca – za rok ubiegły.
§ 39
Statut niniejszy wchodzi w życie z dniem zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym.
PRZEPISY PRZEJŚCIOWE
§ 40
Z dniem zarejestrowania zmiany Statutu do Organów Fundacji i Rady Fundacji w dotychczasowym składzie stosuje się przepisy niniejszego Statutu.