fbpx

Rekolekcje „Duch, który umacnia Kościół” z ks. Michałem Olszewskim [ZDJĘCIA]

W dniach 19-20 stycznia w Jedlni odbyły się rekolekcje z księdzem Michałem Olszewskim, sercaninem, znanym ewangelizatorem, współtwórcą radia i portalu Profeto.pl.

Ksiądz Michał Olszewski prowadził uczestników poprzez kolejne fragmenty Słowa Bożego, aby potem w bardzo przystępny sposób mówić między innymi o charyzmatach, osobie Ducha Świętego, czy Miłości objawionej przez Boga do człowieka w osobie Jezusa Chrystusa. Przytaczał wiele przykładów i świadectw z własnego życia, a także swojej praktyki egzorcysty, którą to posługę pełnił przed laty.

Mówił też między innymi o tym, że o kondycji naszej wiary i miłości bliźniego najłatwiej przekonać się, wchodząc niechcący przed kogoś do kolejki do spowiedzi przed Wielkanocą. Wówczas wszyscy ci katolicy gotowi są zrobić wielką awanturę i wyrzucić taką osobę z kościoła. Zauważał, że nawet we wspólnotach nie ma postawy służenia innym, a bywa też i tak, że ich członkowie lub liderzy kłócą się o to, kto jest ważniejszy lub kto ma więcej charyzmatów. Jako receptę wskazywał też na piąty rozdział Listu do Galatów, w którym święty Paweł pisze o owocach Ducha Świętego.

Ksiądz Michał wielokrotnie mówił o tym, jak bardzo papież Franciszek jest niezrozumiany w Polsce, ale i w Watykanie. Według rekolekcjonisty, to media prawicowe, lewicowe, ale i katolickie biorą sobie z papieskiej nauki to, co jest dla nich wygodnym argumentem, żeby „dowalić” drugiej stronie.

– Niedawno we wszystkich mediach ukazała się informacja, że w dokumencie Synodu Młodzieży pojawił się zapis o „środowiskach LGBT”, a papież Franciszek nie zaprotestował. Tymczasem jak powiedział mi ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który był jednym z ojców synodalnych, zapis ten pojawił się na w dokumencie za sprawą jednego z biskupów z Belgii, a papież Franciszek był jedynym, który głośno przeciwko temu zaprotestował. Obraz papieża jest wypaczony, albo wręcz nieprawdziwy, również w naszym polskim Kościele. Dlatego tak ważne jest abyśmy, my, katolicy, członkowie wspólnot, nie dawali wiary mediom, ale choćby wyszukali w internecie odpowiednie dokumenty i sami się z nimi zapoznali – mówił sercanin.

Najlepszym podsumowaniem rekolekcji okazało się jedno z niedzielnych czytań z dnia:

(1 Kor 12, 4-11)
Bracia: Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania przez tego samego Ducha, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.