Sabu Sebastian Vadakkel (imię zakonne Joseph) urodził się 16 stycznia 1965 r. w Indiach w miejscowości Kallarkutty w chrześcijańskim stanie Kerala. W latach 1971-1981 uczęszczał do przyklasztornej szkoły w Kallarkuty, po czym wstąpił do seminarium Kongregacji Przenajświętszego Sakramentu (MCBS) w Kottayam, gdzie przyjął imię Joseph. Studiował teologię i filozofię. W 1993 r. przyjął święcenia kapłańskie. Rok później założył Ośrodek Rekolekcyjny w Kalady. W 1997 roku po raz pierwszy przyjechał do Europy, aby prowadzić rekolekcje. W 2000 r. został nominowany przez biskupa diecezji Trichur na kierownika zgromadzeń biblijnych. W 2003 r. rozpoczął studia doktoranckie na Filipinach, które ukończył, uzyskując tytuł doktora teologii. Zmarł nagle 11 sierpnia 2023 roku w Centrum Wieczystej Adoracji św. Józefa w Smakt w Holandii.

Religijne wychowanie rodzinne

Już w dzieciństwie żył w duchu głęboko religijnym. Wychowanie jakie otrzymał od rodziców wraz ze swoim rodzeństwem, wpłynęło na ich przyszłe wybory życiowe. Jego siostra jest zakonnicą Kongregacji Najświętszego Serca Jezusowego, ma doktorat z teologii i pracuje w Watykanie, zaś brat założył rodzinę i ewangelizuje jako lider grupy modlitewnej. Pierwsze przynaglenie do życia duchowego o. Joseph poczuł w wieku ośmiu lat. Uczestniczył wtedy we mszy św. na której odbywały się święcenia kapłańskie. Słowa biskupa podczas kazania zapadły w jego serce. A były to mocne słowa: „Tylko kapłan ma moc otrzymaną od Jezusa do przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa.” Wtedy zapragnął zostać kapłanem. Od tego czasu jego pragnienie rosło. Szczególnie ukochał Eucharystię i Najświętszy Sakrament. Marzył o wstąpieniu do zakonu związanym z czcią Najświętszego Sakramentu. Innym przynagleniem i przeżyciem duchowym, które zaznał w wieku dziesięciu lat była lektura książki o dzieciństwie Don Bosco (św. Jana Bosco, założyciela salezjanów). Bardzo wzruszyła go młodzieńcza historia świętego, pragnienie zostania kapłanem i trudności jakie przeżywał.

Powołanie do kapłaństwa

Po ukończeniu szkoły postanowił wstąpić do Kongregacji Najświętszego Sakramentu. – Wiązało się to dla mnie z dużym stresem. Musiałem zdać egzamin wstępny i odbyć rozmowę z rektorem. Gdy przejrzał on moje oceny z liceum, stwierdził, że są za słabe i nie mogę być przyjęty. Była to dla mnie bardzo trudna informacja, miałem łzy w oczach. Rektor popatrzył wtedy na mnie i ulitował się. „Dobrze, przyjmiemy cię” – powiedział. Dowiedziałem się potem, że w tym czasie moja mama zapaliła święcę w pokoju, gdzie mieliśmy domową kaplicę, i modliła się przed figurką Matki Bożej tak długo aż cała świeca się wypaliła. Wierzę, że to jej gorliwa modlitwa pomogła mi dostać się do seminarium – wspomina o. Joseph.

Po uzyskaniu święceń kapłańskich o. Vadakkel został przeorem jednego z klasztorów. Tam zorganizował małą grupę modlitewną, która rozrosła się w krótkim czasie do 2 tysięcy osób. Rozpoczął również spotkania biblijne oraz prowadzenie rekolekcji. Jego dzieła szybko zaczęły wychodzić poza ośrodek rekolekcyjny w którym pracował i dotarły do m.in. takich miejsc, jak szkoły, klasztory, parafie, seminaria.

Chrzest w Duchu Świętym

Pewnego razu po skończeniu modlitw wspólnotowych, jedna z sióstr obdarzona darami Ducha Św. otrzymała słowo poznania dotyczące ojca: tej nocy miał być namaszczony Duchem Świętym. Jeszcze tego samego wieczoru otworzył Pismo Święte na Księdze Amosa i przeczytał: „Bo Pan Bóg nie uczyni niczego, jeśli nie objawi swego zamiaru sługom swym, prorokom” (Am 3,7). Szczęśliwy poszedł spać. Poprosił jeszcze o wcześniejsze przyjście Ducha Św.

Około godz. 2 w nocy Pan przyszedł, aby go dotknąć. Od tego wydarzenia jego rekolekcjom towarzyszą liczne cuda i odczucia dotknięcia Ducha Św. przez zebrane tam osoby. Na jednym z nich było ok. 200 tysięcy ludzi, którym głosił Słowo Boże. W trakcie spotkania ojciec czuł w rękach silne dotknięcia Ducha Św. Okazało się, że wielu uczestników spotkania miało odczucia przeszywającego ciało prądu.

Misje w Europie i w Polsce

Kiedy po raz pierwszy otrzymał zaproszenie do prowadzenia rekolekcji w Europie, prosił Pana o znak, czy jest to zgodne z Jego wolą. We śnie ujrzał światło padające na Biblię. Gdy się przebudził, otwarł Pismo Św. na słowach Izajasza: „Oto zawezwiesz naród, którego nie znasz, i ci, którzy cię znajdą, przybiegną do ciebie ze względu na Pana, twojego Boga, przez wzgląd na Świętego Izraelowego, bo On cię przyozdobi” (Iz 55,5). Od tego czasu ojciec Vadakkel regularnie prowadzi rekolekcje w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Francji, Rumunii, Słowacji, na Sycylii, na Ukrainie i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a ostatnio również w USA i Kanadzie.

W Polsce głosi od 2008 roku, był zapraszany na rekolekcje m.in. przez o. franciszkanów w Rychwałdzie, sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, odwiedzał też Lublin, Gliwice, Częstochowę, Radom, Kraków, Mrągowo. Jest autorem kilku książek, wydanych również w języku polskim: „Jezus ociera twoje łzy”, „Jezus Eucharystyczny Płomień” oraz modlitewnik adoracyjny.

O. Vadakkel ma szczególny dar radości w Duchu Świętym, a jego głoszenie jest bardzo mocno zakorzenione w Piśmie Świętym. Cechą charakterystyczną wszystkich spotkań czy rekolekcji z o. Vadakkelem jest również adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo wiernych relikwiami świętych Kościoła.

Z relikwiami św. Pawła Apostoła

O. Joseph posiada również relikwie świętych, w tym relikwie krwi św. Jana Pawła II czy św. Pawła Apostoła z certyfikatem z Watykanu, potwierdzającym jej autentyczność. Podczas rekolekcji błogosławi wiernych relikwiami, ale przede wszystkim Najświętszym Sakramentem. W bardzo dyskretny i łagodny sposób modli się również o uwolnienie i uzdrowienie, czemu nie towarzyszą żadne manifestacje czy omdlenia. Wiele osób doświadcza później łaski Bożej, a niektórzy są uzdrawiani przez Boga z najcięższych chorób (jest kilka świadectw udokumentowanych medycznie). Sam ojciec nigdy jednak nie akcentuje publicznie wątków uzdrowienia, skupia się raczej na wszechmocy Boga i kieruje ludzi w stronę Jezusa – Zbawiciela.

Kaplica Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii

O. Joseph zakłada Centra Adoracyjne Eucharystyczny Płomień – takie istnieją w Holandii (sanktuarium św. Józefa w Smekt) oraz w Niemczech (kościół w Werl koło Dortmundu). W Polsce dzieła budowy i utrzymania pierwszej w kraju Kaplicy Wieczystej Adoracji im. św. Jana Pawła II w parafii Jedlnia koło Radomia podjęła się Fundacja Płomień Eucharystyczny. Dzieło ma akceptację i błogosławieństwo biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Prezesem fundacji jest ks. dr. Sławomir Płusa, dyrektor diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Inicjatorem budowy Kaplicy był właśnie o. Joseph. Od 30 listopada 2019 jest tam prowadzona nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji polskich rodzin w kryzysie, o nierozerwalność małżeństw, trzeźwość i pokój na świecie.